Last Updated 8th August 2022
This site is dedicated to the story of the development of
Racing and Breeding in Yorkshire, the Historic Home of the
Thoroughbred, and to current news and developments.

Amadeus Wolf (sheepskin noseband) , trained at Hambleton
by Kevin Ryan, lands the Duke Of York Stakes
G2 at York's
Dante meeting, May 2007.Click for a larger image.

Horse working on Middleham High Moor, July 2005
Click for a larger image

Yorkshire Roll Of Honour 2022
Group/Graded wins, Group/Grade One placings, or any individual result yielding more than 30,000 for inclusion

Acklam Express 2nd.Blue Point Sprint G2, 3rd.King's Stand Stakes G1 Trained in Malton by Nigel Tinkler
Al Qareem 2nd.Bahrain Trophy G3 Trained in Middleham by Karl Burke
Blue For You 2nd.Golden Mile Handicap Trained in Upper Helmsley by David O'Meara
Cormier Morebattle Hurdle Trained in Malton by Brian Ellison
Dark Moon Rising Woodford Reserve Cardinal Conditions Stakes, 4th.Dante Stakes G2 Trained at Hambleton by Kevin Ryan
Dramatised Queen Mary Stakes G2 Trained in Middleham by Karl Burke, bred by Branton Court Stud
El Caballo Sandy Lane Stakes G3, Coral 3 Year Old All-Weather Championships Conditions Stakes, Spring Cup L Trained in Middleham by Karl Burke
Enfranchise Sky Bet Sunday Series Middle-Distance Handicap, 2nd.Old Newton Cup Handicap, Winter Oaks Fillies' Handicap Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
Fonteyn Oaks Farm Stables Fillies' Stakes (The Michael Seely Memorial Fillies' Stakes) L, 4th.Nassau Stakes G1 Trained at Hambleton by Kevin Ryan
Forest Falcon Chesterfield Cup Handicap, Zetland Gold Cup Handicap Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
Get Shorty Old Newton Cup Handicap, Copper Horse Handicap, Braveheart Handicap Trained in Upper Helmsley by David O'Meara
Guilded Land O'Burns Fillies' Stakes L, 2nd.Westow Stakes L Trained in Middleham by Karl Burke
Highfield Princess Prix Maurice de Gheest G1, Duke of York Stakes G2, Coral All-Weather Fillies' And Mares' Championships Conditions Stakes Trained in Malton by John Quinn
Holloway Boy Chesham Stakes L, 2nd.Vintage Stakes G2 Trained in Middleham by Karl Burke
If You Dare Betway All-Weather Vase Sprint Handicap Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
Jerrysback Summer Cup L Trained in Middleham by Ben Haslam
Lakota Sioux Sweet Solera Stakes G3, 3rd.Chesham Stakes L Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
Last Crusader Westow Stakes L Trained in Middleham by Karl Burke
Lethal Levi Bet Boost At bet365 Heritage Handicap, Glenn Roeder Race Day Handicap Trained in Middleham by Karl Burke
Living Legend Jockey Club Stakes G2, Betway Easter Classic All-Weather Middle Distance Championships Conditions Stakes, Magnolia Stakes L, 2nd.Princess of Wales's Stakes G2, 3rd.Winter Derby Trial Stakes L, Betway Handicap Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
Look Out Louis Beck's Handicap, ICM Stellar Sports Handicap Trained in Malton by Julie Camacho
Lord Glitters Singspiel Stakes G2 Trained in Upper Helmsley by David O'Meara
Mr Wagyu JRA Tokyo Trophy Handicap, Scurry Premier Handicap Trained in Malton by John Quinn
N'golo Swinton Handicap Hurdle Gd3 Trained at Constable Burton by Ann Duffield
Orbaan Golden Mile Handicap, Dubai Duty Free Full Of Surprises Classified Stakes, 3rd.Derby Festival Handicap Trained in Upper Helmsley by David O'Meara
Perfect Power Commonwealth Cup G1, Greenham Stakes G3 Trained in Malton by Richard Fahey
Pillow Talk EBF Marygate Fillies' Stakes L Trained in Middleham by Karl Burke
Poptronic Hoppings Fillies' Stakes G3, 2nd.Lyric Fillies' Stakes L Trained in Middleham by Karl Burke
Regional 2nd.Dukhan Sprint (Local Group 3), 3rd.Stewards' Cup Trained in Middleham by Edward Bethell
Royal Patronage 2nd.Dante Stakes G2 Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
Soapy Stevens bet365 Trophy Heritage Handicap, Edinburgh Gin Boyzlife Handicap, 3rd.Northern Dancer Handicap, Betfair Daily Rewards Heritage Handicap Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
Spycatcher 2nd.Duke of York Stakes G2 Trained in Middleham by Karl Burke
Tees Spirit Simpex Express 'Dash' Heritage Handicap Trained in Hessay by Adrian Nicholls
Themaxwecan Shergar Cup Stayers Handicap Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
The Ridler Norfolk Stakes G2 Trained in Malton by Richard Fahey
Thunder Beauty Pipalong Stakes L, 2nd.Duke of Cambridge Stakes G2, 3rd.Chartwell Fillies' Stakes G3 Trained in Upper Helmsley by David O'Meara
Thunderous 2nd.Yorkshire Cup G2, Ormonde Stakes G3, 3rd.John Smith's Silver Cup G3 Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
Tippy Toes Chelmer Fillies' Stakes L Trained in Middleham by Charlie & Mark Johnston
White Lavender Whitsbury Manor Stud / EBF Lansdown Stakes L Trained in Middleham by Karl Burke
Windsor Avenue Sky Bet Handicap Chase L Trained in Malton by Brian Ellison

 

Yearling at Copgrove Stud, May 98, click for a larger image

Chasing at Wetherby, eventual winner Provocative (Graham Lee) in the
lead, second placed Almaydan (Richard Thornton) jumping to the right.
October 2005, Click for a larger image.

Yearling at Copgrove Stud
Click for a larger image

If you can't see a toolbar at the top of this page either you have an in-compatible browser or you have accessed
this site via an old link, please use
www.yorkshire-racing.co.uk instead.

Best viewed @ 800x600 or higher
All information provided on this site is given on a 'best endeavours' basis. No guarantee as to the accuracy of the data is implied nor should it be assumed. For clarification please contact the relevant parties.
If you have any comments, corrections, suggestions, pictures or (most importantly) information please
email me.

Copyright 2018 Stephen George-Powell

Racehorse Breeding In Yorkshire
Bloodstock Breeding In Yorkshire
oroughbred Breeding In Yorkshire
Racehorse Training In Yorkshire
Yorkshire Horseracing